בעולם מיזוג אוויר ישנם המון מונחים מקצועיים שבדרך כלל רק טכנאי מערכות מיזוג אוויר ומזגנים מבינים.

ריכזנו עבורכם את רוב המושגים העיקריים כדי שלא יעבדו עליכם. לגזור ולשמור.

מזגן יוניק. מזגני יוניק לרוב באים בשימוש למיזוג אוויר תעשייתי. ולכן מערכות מיזוג אוויר שכאלה מיועדים לחללים גדולים שזקוקים לקירור ומיזוג אוויר בכמות מסחרית.

מזגן אוריס. בדומה למזגן יוניק, גם מזגן אוריס נותן את אותה תפוקת העבודה לאותם חללים עצומים. מזגני אוריס ויוניק הם למעשה מתחרים אחד עם השני. כמו אדידס ונייק בשוק האופנה. ככה גם

יוניק ואוריס בעולם מערכות מיזוג האוויר.

יט"א. ראשי תיבות של יחידות טיפול אוויר. מערכות המיזוג אוויר האלה מיועדות למסחר.

מנדף. אחראי על הוצאת האוויר מהחלל כלפי חוץ. ניתן לראות את פעולתו בעיקר במסעדות ובמטחים תעשייתיים. כדי שריח הטיגון והבישול לא יורגשו בקרב האורחים או העובדים, מתקינים מנדף שמסלק את הריחות הרעים. מומלץ מאוד להתקין מזגן שמכניס אוויר צח במאת האחוזים כדי להשלים את האוויר היוצא.

דמפר. התקן חשמלי שניתן להתקין על מערכות מיני מרכזיות ותפקידו לחסוך בהוצאות החשמל ע"י ויסות של אוויר לחללים שונים. אם למשל בחדר אחד יש אנשים ובחדר השנים אין אז באמצעות הדמפר ניתן לרכז את האוויר לחדר המלא באנשים.

פנקול. יחידה בתוך מערכת הקירור ובשונה מתהליך עבודה של מזגן רגיל העובד על גז, פנקול עובד על מים קרים כדי לקרר את תהליך פיזור החום שיוצא ממערכת הקירור. המים נעשים קרים ע"י תהליך התאדות שבו המים מטפטפים והם מקבלים אוויר קר. פעולה זו חוסכת בהמון אנרגיה. היא מיועדת בעיקר למקומות עצומים כמו קניון או מרכז קניות גדול.

מזגן מרכזי. זה מערכת קירור שמספקת אוויר צונן ליחידות בינוניות עד גדולות. לדוגמא קומת משרד המשתרעת על 400 מ"ר היא מסוג החללים שצריכים מזגן מרכזי. מערכת כזאת מספקת 6 כוח סוס ומעלה. ומערכת מיזוג אוויר מהסוג הזה יכולה לתת את הפתרון האולטימטיבי.

מזגן מיני מרכזי. מערכת מיזוג אוויר שנותנת את אותה התוצאה של מזגן מרכזי רק בקטן (מיני). והיא מיועדת בעיקר למשרדים ובתים קטנים של בין 90-160 מ"ר.

מערכת מיזוג אוויר שנותנת את אותה התוצאה של מזגן מרכזי רק בקטן (מיני). מערכת מיזוג אוויר שנותנת את אותה התוצאה של מזגן מרכזי רק בקטן (מיני)

מפוח. התפקיד שלו הוא אחראי על זרימת האוויר הקר לתוך החדר באמצעות המאייד. אם המפוח לא עושה פעולה זאת כנראה שהצטבר לכלוך ואבק ולכן הוא חסום או שהולכת הזרם שלו לא תקינה.

אינוורטר. זאת מערכת חסכונית בחשמל וחכמה אשר מווסתת את תפוקת המדחס לפי צורך השוהים בחלל. אם למשל יש 2 אנשים ששוהים באותו חדר עם מזגן אינוורטר היא תדע לתת להם את המיזוג במינון הנכון. ואם יהיו 10 איש בחדר היא גם תדע לתת להם את האוויר כדי שגם הם ייהנו.
היא יקרה משאר המזגנים שיש כיום כי היא כאמור חסכונית בחשמל. היא מיועדת לעבודה שהמזגן דלוק ללא הפסקה.

מולטי אינוורטר. בנוסף לכל היתרונות שטכנולוגיית אינוורטר מביאה עמה, היא גם חוסכת במקום. כלומר כל המדחסים של המזגים שיש בכל חדר מתקבצים למדחס אחד על הגג וככה הכל נשלט במקום אחד. ולמעשה כל מערכות מיזוג האוויר מתרכזות למדחס אחד.

ווטר סורס Water Source. מערכות קירור המבוססות על מים. בכל יחידת קירור נפלט אוויר קר שנוצר באמצעות מים והיא פועלת כמזגן נפרד ויחיד בחדר.

Vrf. טכנולוגיה ששומרת על אותה טמפרטורה בחלל החדר ללא סטיות. היא מוכרת כמערכת מיזוג אוויר שקטה ונעימה.

מדחס משאבת חום. תפקידו להעביר אוויר קר למאגר שיש בו אוויר חם. זה רכיב בסיס במערכות הקירור והמזגנים. ניתן למצוא אותו במקררים, מכונות קרח ובעוד מערכות מיזוג אוויר שונות.

תעלות מיזוג אוויר. תפקידם של תעלות מיזוג האוויר הינם להוביל את האוויר הקר למקומות שלשם תכננו. יש 2 סוגים של תעלות. תעלות מפח ותעלות מפלסטיק.

אם פספסנו משהו או מושג של מערכות מיזוג אוויר, שלחו לנו הודעה ונעדכן בשמחה.

avir.org/prdPics/669_blog_body_heb_4_2_1534841455.jpg"תעלות מיזוג אוויר שהתקנו באחד מהפרויקטים שלנו